Andre Ochodlo & Jazzish Quintet | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Andre Ochodlo & Jazzish Quintet

Drugiego dnia festiwal Sacrum in Musica 2011 z kościoła na osiedlu Karpackim przeniósł się do sali Bielskiego Centrum Kultury. Tutaj wystąpił, dawno nie oklaskiwany w Bielsku-Białej, Andre Ochodlo z zespołem.

Rzadko na naszych estradach można posłuchać pieśni w języku jidysz. Koncert pt. „Mayne Teg” wzbudził duże zainteresowanie publiczności, przede wszystkim zaprawą nietypowego połączenia tekstów w języku jidysz śpiewanych przez Andre Ochodlo i jazzowych brzmień The Jazzish Quintet, występującego w składzie: Artur Włodkowski – klarnety, saksofon; Piotr Mania – fortepian; Adam Żuchowski – kontrabas; Krzysztof Gradziuk – perkusja, Mateusz Smoczyński – skrzypce. Muzycy skąpani w nieruchomej poświacie reflektorów znakomicie oddawali klimat tekstów, wzbogacając kolejne kompozycje jazzowymi improwizacjami. Utwory były spięte fragmentami wierszy w języku polskim. Andre Ochodlo pod koniec koncertu wyjaśnił widzom, że wszystkie teksty to poezje Żydów, którzy przed wojną wyemigrowali z Galicji do Wiednia, tam przelewając na papier swoją samotność i poczucie wyobcowania. To był bardzo poważny, chwilami trudny, a jednocześnie piękny koncert, nagrodzony burzą braw.

André Ochodlo jest aktorem, reżyserem i pieśniarzem. Od lat propaguje kulturę jidysz. W Sopocie prowadzi Teatr Atelier. Jest dyrektorem Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Jest jednym z najlepszych wykonawców muzyki jidysz, którą propaguje nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.

Po koncercie, w Galerii Środowisk Twórczych odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem Bliski, ważny - świadek, poświęconej Janowi Pawłowi II.

mk
Inauguracja Sacrum In Musica 2011 The Male Choir of St Petersburg