Jubileuszowy Festiwal Sacrum in Musica | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Jubileuszowy Festiwal Sacrum in Musica

20. edycja festwalu Sacrum in Musica rozpoczęła się od wykonań muzyki Mozarta w kościele na osiedlu Karpackim, zakończyła radosnym gospel w kościele św. Andrzeja Boboli.

Tegoroczna edycja festiwalu to cztery koncerty, w trzech kościołach oraz Domu Muzyki BCK. Tradycyjnie czeka nas spotkanie z muzyką żydowską, starocerkiewną i gospel.

23 kwietnia - koncert inauguracyjny

Koncert inauguracyjny odbył się w kościele na os. Karpackim. Zanim zabrzmiała muzyka Mozarta, słowo wygłosił biskup Piotr Greger.

Tego wieczoru na scenie pojawiła się Bielska Orkiestra Festiwalowa, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz soliści. Zaśpiewali artyści związani ze scenami w Wiedniu i Salzburgu. Calością pokierowała Marta Gardolińska. Publiczność wypełniająca kościół usłyszała najbardziej znane i charakterystyczne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta - Exsultate Jubilate oraz Mszę koronacyjną c-dur.

 

24 kwietnia - koncert muzyki synagogalnej

Wystąpią: Chór synagogi Pod Białym Bocianem, kantor Izrael Rand z Izraela oraz Michał Dziki (organy, fortepian)

Nieczęsto w Bielsku-Białej mozna usłyszeć muzykę synagogalną. Trudno się dziwić, skoro wrocławski Chór Synagogi Pod Białym Bocianem jest jednymym tego typu chórem w Polsce. Do wspólnego koncertowania muzycy z Wrocławia zaprosili Izraela Randa, kantora z Wielkiej Synagogi w Ramat Gan w Izraelu. Dzięki temu żydowska muzyka nabrała jeszcze większej autentyczności. Na Bielskim koncercie anonsowanego pianistę Piotra Rojka zastąpił Michał Dziki. W Domu Muzyki nostalgiczne dźwięki żydowskich modlitw, w trakcie trwania koncertu przemieniały się w coraz bardziej dynamiczne przeboje, a zapowiedzi dodawały tej muzyce element specyficznego, żydowskiego humoru. W finale muzycy wielokrotnie bisowali.

Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczył odbył się wernisaż wystawy KOLORY PIĄTEJ EWANGELII

25 kwietnia - koncert muzyki starocerkiewnej - CHÓR LOGOS

Od wielu lat kościół Zbawiciela przy placu Lutra gości muzykę starocerkiewną. W tym roku do Bielska-Białej przyjechał, działający od praie 30 lat chór Logos z Rygi (Łotwa). Profesjonalni śpiewacy prowadzeni przez ks. Jana Szenroka zaprezentowali znakomity warsztat i interesujący repertuar. Zaśpiewali religijne pieśni i modlitwy rosyjskie, ukraińskie, fińskie i łotewskie. W finale koncertu sięgnęli po repertuar ludowy, a publiczność nagrodziła występ burzą braw.

26 kwietnia - muzyka GOSPEL - NEW LIFE GOSPEL CHOIR

Najweselszy festiwalowy koncert odbywa się co roku w kościele św. Andrzeja Boboli. Tym razem na scenie pojawili się goście z Dusseldorfu - New Life Gospel Choir. Od pierwszego utworu kilkunastoosobowa grupa wciągała publiczność do wspólnej zabawy - klaskania, tańczenia i śpiewania. Sceniczna radość udzieliła sie widowni. Usłyszeliśmy najbardziej znane gospelowe przeboje, a także hity w kręgu pop i rock, często z lekko zmienionym, odnoszącym się do Boga i modlitwy tekstem. Tegoroczny festiwal zakończył się owacjami na stojąco i wspólnym kołysaniem się w rytm muzyki.

mk
Sacrum in Musica 2019 Sacrum in Musica 2022