SACRUM IN MUSICA 2023 | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

SACRUM IN MUSICA 2023

Zapraszamy na koncerty tegorocznego festiwalu Sacrum in Musica. Kościół na os. Karpackim, Kościół ewangelicki Zbawiciela, sala ceremonii na Cmentarzu Żydowskim oraz Bielskie Centrum Kultury - to miejsca festiwalowych wydarzeń.

SACRUM IN MUSICA Koncert inauguracyjny.

17 kwietnia 2023, kościół na os. Karpackim


Wykonawcy:
Ewa Tracz - sopran
Radosław Droń - dyrygent
Bielska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmoników Katowickich

Program:
Henryk Mikołaj Górecki - Kyrie op.83
Wolfgang Amadeusz Mozart - Ave Verum Corpus K.618
Georg Friedrich Händel - Zadok the Priest (HWV 258)
Władimir Wawiłow - Ave Maria
Barber - Adagio na smyczki op.11
Georg Friedrich Händel - Alleluja z oratorium „Mesjasz” (HWV 56)
Henryk Mikołaj Górecki - Amen op. 35
César Franck - Panis Angelicus z mszy A-dur op.12

SACRUM IN MUSICA

Koncert muzyki cerkiewnej

18 kwietnia 2023, kościół ewangelicki Zbawiciela

Męski kameralny zespół śpiewu cerkiewnego „Partes”. Kierownictwo artystyczne - Michał Łaszewicz

„Partes” - to złożony z zawodowych wokalistów męski zespół śpiewu cerkiewnego. Powstał w Poznaniu w 2015 roku z inicjatywy Michała Łaszewicza.
 
Unikalny repertuar Zespołu to owoc wieloletnich poszukiwań i starannej selekcji zabytków prawosławnej sztuki wokalnej narodów I Rzeczypospolitej.

Koncerty zespołu „Partes” to wyrafinowany śpiew, w który wpleciona jest opowieść o historii cerkiewnych śpiewów. Artyści występują odziani w specjalnie zaprojektowane stroje, inspirowane staroruskim stylem monastycznym.

Kolejne albumy płytowe zyskały entuzjastyczne recenzje specjalistycznej krytyki. „Partes” ambitnie poszerza repertuar, dynamicznie powiększa dorobek fonograficzny. Dotychczas ukazały się cztery albumy: Partes, Anothen, Tropos i Sporos. Działalność zespołu została przez media okrzyknięta „poznańskim fenomenem”, co podkreśla jego wyjątkowość także w wymiarze geograficznym. Zainteresowanie mediów zaowocowało szeregiem nagrań telewizyjnych i radiowych. W 2019 TVP zarejestrowało koncert zespołu i jego gości - misterium wielkopostne „Deesis”.

Zespół bierze udział w licznych festiwalach oraz projektach specjalnych w Polsce i poza granicami, m. in. w Estonii, Ukrainie, Serbii, Słowacji. Współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami pożytku publicznego.

„Partes” jest laureatem III miejsca Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” 2018 w kategorii chórów profesjonalnych. W 2022 roku Zespół otrzymał nagrodę specjalną Festiwalu za wieloletnie propagowanie muzyki cerkiewnej w Polsce i świecie.

Najnowszy album Zespołu - „Sporos” - został nominowany do prestiżowej muzycznej nagrody Fryderyka 2022 w kategorii album chóralny roku.

SACRUM IN MUSICA

Koncert muzyki barokowej

19 kwietnia 2023, sala ceremonii na Cmentarzu Żydowskim

Koncert muzyki barokowej.

Wykonawcy:
Stefan Plewniak – dyrygent/skrzypce
Sylwia Stępień - sopran
Natalia Kawałek Plewniak – mezzosopran
Zespół Il Giardino d'amore

W programie:
Settimana Santa Venezia
Antonio Vivaldi:

 
 
 Il Giardino d'amore.
Inspiracją do powstania nazwy zespołu – Ogród miłości - była filozofia członków orkiestry: spotykania się w kręgu przyjaciół i dzielenia się muzyka w klimacie radosnej i głębokiej wrażliwości oraz wzajemnej miłości i podziwiania sztuki.

Il Giardino d’Amore zostało założone w 2012 roku przez skrzypka i dyrygenta Stefana Plewniaka.

Natalia Kawałek - mezzosopran młodego pokolenia. Absolwentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie profesor Izabelli Kłosińskiej, po ukończeniu którego kontynuowała naukę na wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst u Claudii Vischi. W ramach programu Erasmus kształciła się również w Conservatorio di Santa Cecilia w Rzymie u Rebecchi Berg i Sary Mingardo. Jest laureatką trzeciego miejsca i nagrody publiczności podczas International Singing Competition for Baroque Opera Pietro Antonio Cesti (2012); drugiego miejsca, nagrody publiczności i licznych wyróżnień na Hilde Zadek Gesangswettbewerb w Wiedniu (2013) jak również wyróżnienia podczas DEBUT Gesangswettbewerb w Niemczech (2016).

Sylwia Stępień - sopran młodego pokolenia. Z wyróżnieniem ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Bożeny Betley. Studia magisterskie kontynuowała w londyńskiej Guildhall School of Music and Drama w klasie śpiewu Susan Waters.

Swoje umiejętności wokalno - aktorskie doskonaliła pod okiem prof. Heleny Łazarskiej w ramach International Summer Academy Mozarteum w Salzburgu oraz jako dwukrotna stypendystka programu PragWienBudapest Internationale Sommerakademie. Artystka brała równiezż udział w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez: Barbarę Bonney, Ruby Philogene i Florence Daguerre de Hureaux w Londynie.

- Uwertura do opery L’Olimpiade
- Armatae Face - aria Judyty z oratorium Judith Triumphans
- In Furrore iustissime Irae
- Koncert skrzypcowy RV 222
- Alma oppressa da sorte crudele – aria Licorii z opery La fida ninfa
- Sinfonia a Santo Sepolcro RV 169
- Veni Veni Aure me sequere fida - aria Judyty z oratorium Judith Triumphans
- Koncert skrzypcowy RV 242 - Stefan Plewniak
- Cerva che al monteivo – aria Elpiny z opery La fida ninfa
- Uwertura do opery Farnace
- Dimmi pastore Ninfa ti spiega - duet Elpiny i Osmina z opery La fida ninfa

SACRUM IN MUSICA

Koncert gospel

20 kwietnia 2023, Bielskie Centrum Kultury

Colin Williams i Gospel Celebrate (Wielka Brytania)

Finałowym wydarzeniem festiwalu będzie koncert muzyki gospel, który odbędzie się w sali Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Tegoroczną gwiazdą wieczoru będzie Colin Williams z Wielkiej Brytanii - światowej klasy dyrygent, wokalista i propagator muzyki gospel. Wraz ze swoim zespołem wokalnym The Gospel Celebrate zaprezentują zarówno tradycyjne pieśni gospel jak i nowoczesne autorskie kompozycje, a wszystko z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów pod kierownictwem Jacka Obstarczyka. 

Energia płynąca ze sceny z pewnością porwie publiczność i zachęci do wspólnego przeżywania ewangelii.

mk
Sacrum in Musica 2022 zakończone SACRUM IN MUSICA 2023