SACRUM IN MUSICA 2023 | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

SACRUM IN MUSICA 2023

Sacrum in Musica powraca w kwietniu. Cztery koncerty w bielskich kościołach i BCK-u oraz wydarzenia towarzyszące złożą się na program tegorocznego Festiwalu. Nie zabraknie muzyki klasycznej, cerkiewnej oraz gospel.

To będzie już 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu. Tradycyjnie, zgodnie z ekumenicznym przesłaniem patronat objęli Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. biskup Roman Pindel oraz Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. biskup Adrian Korczago.

Główna część festiwalu rozpocznie się 17 kwietnia koncertem inauguracyjnym w kościele na os. Karpackim. Bielska Orkiestra Kameralna, Chór Filharmoników Katowickich oraz soliści wykonają utwory Góreckiego, Mozarta, Haendla i innych znakomitych kompozytorów.

Następnego dnia (18 kwietnia) Sacrum in Musica przeniesie się do kościoła Zbawiciela, przy placu Lutra. Tutaj tradycyjnie już zabrzmi muzyka cerkiewna. W tym roku, w wykonaniu Partes - Męskiego Kameralnego Zespołu Śpiewu Cerkiewnego. Poznańscy artyści występują odziani w specjalnie zaprojektowane stroje, inspirowane staroruskim stylem monastycznym. Ich najnowszy album jest nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyka w kategorii chóralny debiut roku.

19 kwietnia spotkamy się w sali ceremonii Cmentarza Żydowskiego. W tej niezwykłej scenerii zabrzmi muzyka barokowa. Wystąpią: Stefan Plewniak – dyrygent/skrzypce, Sylwia Stępień - sopran, Natalia Kawałek Plewniak – mezzosopran, Zespół Il Giardino d'amore. Uwaga - ilość miejsc ograniczona.

Finał Festiwalu, to tradycyjnie muzyka gospel. W tym roku zapraszamy do Bielskiego Centrum Kultury na koncert gospel w wykonaniu Colina Williamsa i Gospel Celebrate z Wielkiej Brytanii. Muzyka wielbiąca Boga i zwiastująca Dobrą Nowinę (God Spell). Najbardziej żywiołowy i radosny koncert całego festiwalu.

W tym roku odbędą się także wydarzenia towarzyszące. 16 kwietnia (w przeddzień inauguracji), w kościele w Aleksandrowicach msza święta z wyjątkową muzyczną oprawą. Wystąpią muzycy z Bielskiej Orkiestry Kameralnej oraz bielskiej Szkoły Muzycznej (WSTĘP WOLNY)

Ostatni festiwalowy koncert zaplanowano na 21 kwietnia w kaplicy zamkowej św. Anny (Zamek Sułkowskich). Wystąpi Kraków Cello Club, a koncert poprzedzi wykład dr. Grzegorza Madeja. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie Bielskiego Centrum Kultury.

Bilety na koncerty w dniach od 17 do 20 kwietnia już w sprzedaży w cenie 50 zł. Zniżki: Bielska Karta Seniora, Bielska Karta Rodzina+, Weteran+, Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

mk
SACRUM IN MUSICA 2023 Sacrum in Musica 2023 - PODSUMOWANIE