Zakończył się festiwal Sacrum in Musica 2018 | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Zakończył się festiwal Sacrum in Musica 2018

Wykonaniem oratorium Sanctus rozpoczął się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Festiwal trwał cztery dni, zakończył się koncertem muzyki gospel.

Sacrum in Musica - koncert inauguracyjny - 16 kwietnia

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się w kościele na osiedlu Karpackim, wykonaniem oratorium Sanctus Włodzimierza Korcza.

Kompozytor zaprosił znakomitych solistów, śpiewających z ekspresją i uczuciem - Alicję Majewską, Olgę Bończyk, Dorotę Osińską, Grzegorza Wilka, Janusza Szroma oraz Jacka Wójcickiego. Oprawę muzyczną zapewniła Bielska Orkiestra Festiwalowa, a sam kompozytor zasiadł za instrumentem klawiszowym. Chóralne tło stanowiły dwa bielskie chóry - Bielski Chór Kameralny oraz Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Słowo na rozpoczęcie Sacrum in Musica wygłosił ksiądz biskup Roman Pindel. A potem zabrzmiała wzuszająca, monumentalna, zanakomicie wykonana muzyka, nagrodzona przez publiczność (która wypełniła kościół do ostatniego miejsca) owacjami na stojąco.

 

Sacrum in Musica - koncert muzyki żydowskiej - 17 kwietnia

Koncert muzyki żydowskiej był okazją do zapoznania się z muzyką chóralną i klezmerską, ale także, a może przede wszystkim, do świetnej zabawy. Składał się z 3 części. W pierwszej wystąpił Moskiewski Żydowski Chór Męski, ze świetnie śpiewającymi solistami. Oprócz melodyjnych, tęsknych i rytmicznych na przemian, pieśni żydowskich w finale tej częśco zabrzmiała Kalinka (wzbogacona o wstawki nawiązujące do muzyki żydowskiej). Po moskiewskich chórzystach na scenie pojawił się wiedeński kwartet Romana Grinberga. Muzycy zaprezentowali muzykę klezmerską, opartą na jazzowych rozwiązaniach rytmicznych i brzmieniowych. Na koniec koncertu połączyli siły z moskiewskim chórem, dając publiczności jeszcze jedną porcję znakomitych muzycznych wrażeń.

Sacrum in Musica - koncert muzyki starocerkiewnej - 18 kwietnia

Evlogia - Bizantyjski Chór Prawosławny patriarchy Rumunii wystąpił w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela. Znakomicie dobrane męskie głosy, przepiękne współbrzmienia i stare pieśni zachwyciły publiczność. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zabrzmiały stare (nawet XIV wieczne) pieśni liturgiczne. Drugą stanowiły rumuńskie pieśni ludowe, zaaranżowane na kilkunastoosobowy chór.

Sacrum in Musica - koncert gospel - 19 kwietnia

Najbardiej radosny i żywiołowy koncert Sacrum in Musica, to niewątppliwie koncert muzyki gospel. W tym roku w kościele św. Andrzeja Boboli wystąpili The Real Rogers and Friends. To grupa prowadzona prez małżeństwo - Darnitę i Kirka Rogersów. Zaczęli bardzo rytmicznie, tylko od czasu do czasu wprowadzając do swojego repertuaru balladowe utwory. Od połowy koncertu poderwali publiczność do wspólnej zabawy. Sami również bawili się świetnie, wykonując mniej lub bardziej znane utwory gospel i pokrewnych gatunków. Na koniec chórzyści przeszli do wyjścia, gdzie żegnali wychodzących, rozmawiając i robiąc sobie wspólne zdjecia.

mk
Sacrum in Musica 2018 Sacrum in Musica 2019