Uroczysta Msza Święta
Podczas inauguracji festiwalu, w kościele św. Maksymiliana na osiedlu Karpackim, chór Ave Sol i instrumentaliści Bielskiej Orkiestry Kameralnej oraz solistka Aleksandra Stokłosa, wykonali Missa afro-brasileira.
,,Mszę afro-brazylijską" napisał brazylijski kompozytor Carlos Alberto Pinto Fonseca. W swoim dziele oparł się na motywach muzyki kościelnej i na folklorze brazylijskim, wykorzystując też elementy muzyki popularnej, rozrywkowej. W kompozycji tej łączy się siła, impuls i ciepło afrykańskiego rytmu z delikatnością kołysanki i popularnymi formami ,,marcha raucho" i ,,samby cancao".
„Missa afro-brasileira" jest dłuższa niż inne utwory w formie mszy, gdyż prowadzone są w niej dwie wersje językowe tekstu: łacińska i portugalska. Język portugalski kompozytor wykorzystuje w łagodnych melodiach - ze względu na miękkie spółgłoski. Brzmienie łaciny pojawia się w bardziej zdecydowanych partiach utworu, a afrykańskie rytmy wykorzystane zostały głównie ze względu na ich efekty perkusyjne. W brazylijskiej muzyce dominuje uczucie głębokiej nostalgii, nastrój pożegnania, tęsknoty i nieodwzajemnionej miłości. Dlatego też kompozytor zamiast kończącej utwór części,,Dona nobis" wybrał zawołanie ,,Agnus Dei" - pełną bólu prośbę do Boga o pomoc...
,,AVE SOL" jest amatorskim młodzieżowym chórem mieszanym liczącym ok. 65 osób. Zespół od początku swej działalności tj. od 1981 r. prowadzi Leszek Pollak. W ramach Bielskiego Centrum Kultury chór działa od 1988 r. Efektem ambitnych założeń artystycznych oraz systematycznej i wytrwałej pracy całego zespołu są jego liczne osiągnięcia w różnych konkursach choralnych i festiwalach w kraju i za granicą. Swoje sukcesy chór "Ave Sol" zawdzięcza w równym stopniu wysokim umiejętnościom śpiewania
młodych ludzi, jak i bogatemu repertuarowi, obejmującemu utwory muzyki dawnej, klasyki europejskiej, kompozycje współczesne, negro spirituals, gospels.
Aleksandra Stokłosa, absolwentka Akademii Muzyczne w Katowicach, z klasy śpiewu prof. Michaliny Growiec. Technikę wokalną doskonaliła na kursach mistrzowskich we Włoszech pod kierunkiem Katii Ricciarelli. Pobyt we Włoszech zaowocował zaproszeniem do udziału w Gali Operowej w Bergamo. W jej repertuarze oprócz muzyki oratoryjnej, popularnej i rozrywkowej znajduje się także kameralna i symfoniczna. Obecnie jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu.
Bielska Orkiestra Kameralna działa w Bielsku-Białej od 1982 r. i skupia grono profesjonalnych muzyków kierowanych początkowo przez Tadeusza Kocybę. Obecnie Bielską Orkiestrę Kameralną złożoną z 25 muzyków prowadzi Witold Szulakowski. Walorem BOK jest wszechstronność muzyczna i świetny warsztat jej członków. Perfekcja wykonania wszechstronnego repertuaru sprawiła, że z orkiestrą występowały takie sławy, jak Adam Makowicz, Kaja Danczowska, Piotr Paleczny, George Zamfir.
ul. Giewont 2,
43-300 Bielsko-Biała,
os. Karpackie