Chorale gregoriańskie

Choralschola der Wiener Hofburgkapelle
Choralschola der Wiener Hofburgkapelle

Program

Da pacem, Domine
Regem venturum
O radix Jesse - O Emmanuel
Ave Maria
O magnum mysterium
Christus factus est
Stabat Mater
Regina caeli
Viri Galilaei
Veni Sancte Spiritus
Ego sum
In te speravi
Gaudium mundi
In paradisum
Te Deum laudamus

Niezwykłą głębię wewnętrzną wyrażoną w chóralnym śpiewie mnichów, w gregoriańskim chorale, ale także w prostym dźwięku gamby - instrumentu doskonale nadającego się do medytacyjnej rozmowy z Bogiem, proponują wykonawcy tego koncertu. Pieśni, które składają się na koncertowy program, artyści pragną zaśpiewać w intencji pokoju we współczesnym świecie. Chcą w ten sposób wyrazić też swoje przekonanie, że choć świat często odchodzi od głównych wartości chrześcijańskiej wiary, to nadal potrzebujący zbawienia ludzie wołają do swojego Stwórcy. Wołają do Chrystusa Zbawcy i do Maryi, w której odnajdują wzór zjednoczenia z Chrystusem w wierze, umiłowania Boga. To uczucie przezwycięża śmierć, a za sprawą Zmartwychwstania Chrystusa człowieka przepełnia wdzięczność i ufność wobec Boga. Rozlega się wokół zgodny radosny hymn aniołów...
Od ponad 50 lat Choralschola wzbogaca niedzielne liturgie wraz z Wiener Hofburgkapelle, przede wszystkim śpiewając choral gregoriański. Chórzyści mają w ten sposób swój udział w zachowaniu bogactwa tradycji liturgii, od strony muzycznej kształtowanej przez wiedeńską Hofmusikkapelle.
Stanowią uznany międzynarodowy zespół wykonujący pieśni chorału gregoriańskiego, zapraszany do udziału w ważnych wydarzeniach artystycznych, festiwalach i koncertach krajowych i zagranicznych, m. in. do Salzburga, Barcelony, Walencji, Drezna, Hamburga.
Chórem przez ponad 20 lat kierował o. Hubert Dopf, jezuita, profesor muzyki gregoriańskiej w Wiener Musikhochschule. Od 1996 r. zespół prowadzi Thomas Holmes, wiedeński organista, wykonawca i pedagog muzyczny.
 

Christian Zincke - absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Wiedniu i Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Muzyk orkiestry wiedeńskiej Staatsoper. Zainteresowanie muzyką dawną i grą na gambie rozwijał w zespole ,,Consort Wien" i w Akademii Muzyki Dawnej w Bremie. Swoje umiejętności doskonali u Zipperlinga i Pierlota. Jest cenionym solistą, realizuje basso continuo w zespołach muzyki dawnej w całej Europie.
 

Michael Dücker - studiował w klasie lutni u prof. Konrada Junghänela w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii. Następnie - współpraca, koncerty w Niemczech i za granicą, nagrania płytowe z zespołami muzyki dawnej Musica Antiqua Köln i Stagione Frankfurt. Pierwsza solowa płyta z utworami Sylviusa Leopolda Weissa, następna - z koncertami na lutnię Adama Falckenhagena.

 

 

 

 


 

czwartek
24 kwietnia
2003
18:00
place
Katedra pw. św. Mikołaja

Wykonawcy

Choralschola der Wiener Hofburgkapelle
Christian Zincke
gamba
Michael Dücker
lutnia