Koncert chóru
Program
Śpiew chóralny jest w Szwecji bardzo popularny. W kraju działa ponad 1500 chórów, z tego około 200 założonych zostało w samym Uppsala. Szwedzkie chóry, zarówno amatorskie jak i profesjonalne, mają ustaloną pozycję: ich poziom jest uznawany za najlepszy na świecie. Schola Cantorum i Collegium Cantorum to dwa chóry kościelne z katedry w Uppsala. Ta XIII-wieczna katedra ma silną muzyczną tradycję, pełniąc rolę centrum życia kulturalnego. Dzisiaj działa tam 8 chórów, w których śpiewa około 500 osób.
Zespół Schola Cantorum powstał w 1972 r. i skupia 50 śpiewaków w wieku 18-25 lat. Na co dzień śpiewają w katedrze w Uppsala podczas liturgii. Repertuar chóru jest bogaty i zróżnicowany - od kompozycji Palestriny po muzykę współczesną. Dominującą pozycję stanowią w nim wielkie, najbardziej wymagające pod względem wykonawczym dzieła muzyki chóralnej. Chór wielokrotnie koncertował w Europie, często też pojawia się w szwedzkim radiu i telewizji.
Collegium Cantorum to chór koncertowy, powstały w 1983 r. i specjalizujący się w skandynawskiej i angielskiej muzyce renesansu. Zespół liczy 40 osób w wieku od 20 do 35 lat. Oprócz uczestnictwa w nabożeństwach chór ma na swoim koncie wielką liczbę koncertów, recitali, nagrań radiowych w kraju i za granicą. W 1983 r. zespół występował w Wietnamie - jako pierwszy zachodni chór koncertujący tam po wojnie. Chórzyści często współpracują z profesjonalistami, wykonując takie dzieła jak: „Nieszpory do Matki Bożej" Monteverdiego, oratorium ,,Mesjasz" Haendla, ,,Requiem" Verdiego, ,,Requiem" Brahmsa. Uczestniczą też w pierwszych wykonaniach współczesnych utworów muzyki skandynawskiej.
Obydwa chóry założył Lars Angerdal, absolwent Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, od 1967 r. związany z katedrą w Uppsala jako dyrygent i organista.
Zespoły stały się szkołą artystycznego rozwoju szwedzkich wokalistów. Niektórzy z dawnych chórzystów są dziś zawodowymi śpiewakami. Członkowie obu chórów to najczęściej studenci. Wprawdzie wszyscy są amatorami, jednak obydwa chóry osiągnęły poziom wykonania porównywalny z zespołami profesjonalnymi. Słuchacze i krytycy zazwyczaj wskazują z wielką życzliwością na łatwy do rozpoznania entuzjazm obu chórów podczas koncertów: jest pewne, że wszyscy śpiewacy naprawdę kochają muzykę, którą wykonują. Dla nich muzyka to jest ten czas, w którym życie odzyskuje realność. Mają nadzieję, że tak też czują to słuchacze...
Plac Księdza Marcina Lutra 2,
43-300 Bielsko-Biała