Monumentalnym oratorium Urbs Amabilis Zbigniewa Wodeckiego i Leszka Aleksandra Moczulskiego rozpoczęła się XII edycja Sacrum In Musica. To już tradycja, że podczas inauguracji publiczność ma okazję usłyszeć duże formy muzyczne z udziałem chórów i orkiestr.
Słowo na rozpoczęcie festiwalu wygłosił Jego Ekscelencja ks. biskup Tadeusz Rakoczy, który podkreślił wagę przedsięwzięcia i rozmach z jakim jest realizowane. - Już przeglądając program, można się zorientować, że czeka nas wspaniała uczta duchowa i muzyczna – mówił biskup, dodając, że muzyka stwarza niezwykłą przestrzeń i prosząc abyśmy usłyszeli jak przez piękno przemawia do nas Bóg. Oratorium Urbs Amabilis zostało napisane dla Niepołomic. Opisuje historię miasta, opowiadając także o historii Polski. Nic dziwnego że muzyka brzmiała monumentalnie, a w niej pobrzmiewały echa polowań, walk i wojennych wypraw.
Na ołtarzu zamienionym na tę okazję w scenę, pojawili się znakomici wokaliści – Beata Rybotycka, Ewa Uryga, Zbigniew Wodecki, Janusz Radek i i Jacek Wójcicki, którzy po każdym utworze zbierali gromkie brawa. Partie wokalne uzupełniał chór młodzieżowy Resonans Con Tutti. Oprawę muzyczną zapewniła Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, a oratorium spinali w całość swoją narracją, bielscy aktorzy – Maria Suprun i Kazimierz Czapla. W koncercie wziął także udział młody bielszczanin, uczeń bielskiej państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Antoni Pękala, którego do występu przygotowała p. Beata Olma. Wydawało się, że finałem będzie utwór z wplecionymi fragmentami przesłania Jana Pawła II oraz fragmentem Barki. To jednak nie był koniec koncertu. Pieśnią podsumowującą wieczór w kościele na osiedlu Karpackim, był utwór poświęcony Janowi Pawłowi II.
Kolejny festiwalowy koncert
27.04.2011 /środa/ godz. 18.00 Dom Muzyki, Bielsko-Biała ul. Słowackiego 27 RECITAL ANDRÉ OCHODLO Z ZESPOŁEM