MUZYKA ŻYDOWSKA

Finkelshtein Baruh ben Yankel
Finkelshtein Baruh ben Yankel

Baruch Finkelstein jest od 1989 roku głównym kantorem Wielkiej Synagogi w Sankt-Petersburgu i jednocześnie od 2003 roku głównym kantorem Synagogi w Moskwie. Swoją karierę artystyczną rozpoczął w 1973 roku. Obdarzony przez naturę elastycznym głosem o pięknym brzmieniu i skali (bas baryton 2 i pół oktawy), ukończył Konserwatorium w Leningradzie w klasie prof. Mikołaja Ochotnikowa. Przez ponad 15 lat występował w partiach solowych na deskach teatrów operowych Petersburga. W 1979 roku los sprawił, że artysta trafił do synagogi. Jego zainteresowanie kulturą, tradycją i historią żydowską, studia nad Torą i językiem hebrajskim oraz śpiew w chórze synagogalnym sprawiły, że jego droga zawodowa i artystyczna uległa gwałtownej zmianie i związała jego życie z Synagogą. Nie mając wszakże wykształcenia w tym kierunku, musiał samodzielnie studiować arkana sztuki kantoralnej. W 1990 roku przy pomocy międzynarodowej organizacji „Joint” Baruch Finkelstein miał możliwość studiować wykonawstwo sztuki kantoralnej pod kierunkiem światowej sławy kantora Josepha Malovany’ego w Nowym Jorku. Liczne występy w takich krajach jak Izrael, USA, Anglia, Niemcy, Dania, Szwecja, Austria, Polska, Szwajcaria, Finlandia, Francja, Norwegia, Belgia i Luksemburg przyniosły mu międzynarodowe uznanie i sławę. W ostatnich latach artysta nagrał 10 płyt kompaktowych i 8 kaset audio. Od 1989 roku, aż po dzień dzisiejszy, Baruch Finkelstein prowadzi szeroką działalność społeczną, zajmując stanowiska kierownicze w Gminie Żydowskiej Petersburga: przewodniczący Gminy Żydowskiej, prezes Żydowskiego Towarzystwa Muzycznego, dyrektor wykonawczy Związku Żydowskiej Inteligencji. 

Męski Chór Synagogi Chóralnej w Moskwie ZIMRAH został założony w 1989 roku z inicjatywy Amerykańskiego Komitetu Rozdzielczego „Joint”. Pojawienie się chóru było wynikiem zmian w życiu społeczno – gospodarczym i kulturalnym w krajach byłego Związku Radzieckiego, znanych jako „pierestrojka”. Nowy zespół stał się historycznym następcą chóru, który istniał w Synagodze Chóralnej w Moskwie przed 1917 r.: symboliczne, że utracona tradycja uroczystego Nabożeństwa, któremu towarzyszy chór, została przywrócona właśnie w głównej synagodze w Imperium Rosyjskiego, w ZSRR oraz współczesnej Rosji. Przez wszystkie te lata chór był oklaskiwany przez publiczność w Rosji, Europie, USA, Izraelu; najbardziej prestiżowe sceny świata (Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego). W ostatnich latach zespół koncertował w Europie i USA (Free Synagogue, Nowy Jork, 2004). Męski Chór Synagogi Chóralnej w Moskwie jest uczestnikiem szeregu festiwali międzynarodowych. Wśród należy wymienić Festiwal Kultury Żydowskiej w Europie Środkowej i Wschodniej, „Dziewięć Bram” (Praga, Czechy 2005 – 2006), gdzie zespół triumfalnie reprezentował żydowską kulturę muzyczną w Rosji; Międzynarodowy Festiwal twórczości żydowskiej w Baden (Szwajcaria, 2007).

Yosef-Kapelye. Zespół tradycyjnej muzyki klezmerskiej (Moskwa) powstał w roku 2005. Z wielkim sukcesem występuje na festiwalach, w klubach, na ślubach oraz świętach żydowskich. W roku 2007 zespól został laureatem 1 Moskiewskiego Międzynarodowego festiwalu muzyki alternatywnej “Nowy zwuk” (“Nowe brzmienie”). Krytyka pisze: Yosef-Kapelye jak zwierciadło, w które patrzy Żyd i Europejczyk, i widzi tu wzajemne. W tym klezmer-jame czy w klezmer-baroko włączony różnorodny materiał – żydowski oraz europejski, popularny oraz elitarny, klasyka i awangarda, starodawny folklor i współczesne Etno. Ale wszystko jest poświecono tradycyjnej klezmerskiej żydowskiej…

wtorek
17 kwietnia
2012
18:00
place
Bielskie Centrum Kultury

ul. Juliusza Słowackiego 27
43-300 Bielsko-Biała

 

Wykonawcy

Finkelshtein Baruh ben Yankel
kantor
Zimrah
Yosef Kapelye
Alexey Rozov
skrzypce
Michail Blinkov
klarnet
Ivan Lebedev
fortepian