MUZYKA STAROCERKIEWNA

VALAAM CLOSTER CHANTS
VALAAM CLOSTER CHANTS

Męski zespół wokalny „Valaam” powstał w 1993 roku z błogosławieństwem ihumena monasteru na Wałaam, archimandryta (obecnie biskupa troickiego) Pankracego, ze śpiewaków chóru z zajazdu Petersburskiego monasteru. Kierownikiem zespołu oraz regentem chóru zajazdu na Valaam jest Michael Ruzanov, absolwent Oddziału Muzykologii Konserwatorium w Petersburgu, a wcześniej –Szkoły Chóru im. M.I. Glinki.

W repertuarze chóru słyszymy najlepsze przykłady cerkiewnej hymnografii, tak rosyjskiej tradycji („znamiennyj raspiew”, „kijewskij raspiew”) jak również greckie, bułgarskie, serbskie i gruzińskie pieśni. Młodych muzyków, którzy weszli w skład zespołu, połączyła miłość do muzyki rosyjskiej, zwłaszcza idee odrodzenia sztuki cerkiewnego śpiewu w jego pierwotnej postaci. Członkowie zespołu– to nie tylko profesjonaliści, dysponujący poważnym doświadczeniem tak chóralnych, jak i solowych występów, mający własne projekty muzyczne, lecz także zwycięstwa w rosyjskich i międzynarodowych konkursach. Wszyscy oni posiadają wieloletnie doświadczenie śpiewania w prawosławnych cerkwiach. Stąd wywodzi się niezwykła spójność w wykonaniu cerkiewnych hymnów, która tak zadziwia ludzi, którzy słuchają zespołu po raz pierwszy.

Podczas swojego istnienia zespół wystąpił niemal we wszystkich salach koncertowych Petersburga, koncertował w wielu miastach Rosji, wielokrotnie występował w krajach Starego Świata i Nowego Kontynentu – od USA do Australii.
– Ale, bez wątpienia, naszą „alma mater” stanowi archipelag, którego imię jest nazwą zespołu – Valaam, aby być bardziej dokładnym, monaster pw. Przemienienia Pańskiego na Wałaamie – mówi precentor Michaił Ruzanov. To właśnie tutaj w letnim okresie, zaznajamiając pielgrzymów i turystów odwiedzających klasztor, z charakterystyczną lokalną tradycją śpiewu kościelnego, sami równocześnie stajemy się uczestnikami tej tradycji, nasycamy się i oświecamy się nią. Nabożeństwa w monasterze odbywają się bez skracania czasu, a starożytne pieśni, śpiewane na jeden lub dwa głosy, nadają Nabożeństwom szczególną rytmiczność i uśmierzenie, przez co słowa modlitwy docierają do głębi serca.

Na koncertach zespół wykonuje również duchowną muzykę autorską: klasyków rosyjskiego wielogłosowego cerkiewnego chóralnego śpiewu t.zw. „partesnogo penija” – D. Borodinskiego, A. Wedela, S. Degtyareva, wybitnych przedstawicieli szkoły moskiewskiej z pierwszej połowy XX wieku – P. Chesnokova, A. Nikolskiego, V. Kalinnikova, A. Gretchaninova, poprzez bliskie im duchowo – utwory ojca i syna Kedrovych, aż po głęboko oryginalne dzieła S. Sviridova i wybitne miniatury chóralne C. Trubacheva, a także najlepsze utwory z tekstami liturgicznymi współczesnych autorów.

Przez śpiewaków nagrane jest siedem albumów z duchowymi pieśniami liturgicznymi, a trzy – ze świecką muzyką chóralną, jak również kilka programów koncertowych audio i wideo.

Koncerty „Valaam’u” przeradzają się w autentyczne muzyczne kazanie, otwierając możliwość obcowania z każdym, kto sercem podąża za nie zaginionymi wartościami tysiącletniej kultury rosyjskiej. Wyjątkowy styl wykonania i niepowtarzalne brzmienie głosów, przenikanie i szczerość tworzą każdy występ zespołu prawdziwym świętem dla duszy.

środa
18 kwietnia
2012
18:00
place
Kościół Ewangelicko-Augsburski, Plac Lutra

Plac Księdza Marcina Lutra 2, 
43-300 Bielsko-Biała

Wykonawcy

Valaam Closter Chants