Sacrum in Musica 2019 | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Sacrum in Musica 2019

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” Bielsko-Biała 23 - 26.04.2019 r.

POD PATRONATEM

 

Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Romana Pindla

oraz

Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej

Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Adriana Korczago

PROGRAM FESTIWALU

  • 23.04.19 /wtorek/godz. 18.00 Kościół Jezusa Chrystusa
                                                                  Odkupiciela Człowieka, os. Karpackie

 

 

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

SŁOWO:

BISKUP PIOTR GREGER

DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ

 

KONCERT INAUGURACYJNY

PROGRAM:

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART:

- EXSULTATE, JUBILATE

-MSZA KORONACYJNA C-DUR

WYKONAWCY:

BARBARA ZAMEK – sopran

NATALIA KAWAŁEK – PLEWNIAK – mezzo sopran

MAX PRODINGER – tenor

LUDOVIK KENDI – bass

CHÓR FILHARMONII IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W KRAKOWIE

BIELSKA ORKIESTRA FESTIWALOWA

 

 

DYRYGENT:

MARTA GARDOLIŃSKA

 

  • 24.04.19 /środa/godz. 18.00Dom Muzyki, BCK Bielsko-Biała, Słowackiego 27

 

KONCERT MUZYKI SYNAGOGALNEJ

CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM Z WROCŁAWIA POD DYREKCJĄ STANISŁAWA RYBARCZYKA

 

SOLISTA:

ISRAEL RAND – kantor (z Izraela)

PIOTR ROJEK – organy, fortepian

Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.

Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel-Awiwu.

Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora  Izsáka.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

 

GALERIA ŚRODOWISK TWÓRCZYCH – DOM MUZYKI BCK

PO KONCERCIE OTWARCIE WYSTAWY

„KOLORY PIĄTEJ EWANGELII”

 

  • 25.04.19 /czwartek/godz. 18.00Kościół Ewangelicko-Augsburski          przy Placu Lutra, Bielsko-Biała

 

KONCERT MUZYKI STAROCERKIEWNEJ

CHÓR LOGOS (Łotwa)

ŁOTEWSKI PRAWOSŁAWNY MĘSKI CHOR "LOGOS" Z RYGI. Łotewski Prawosławny Chór Męski powstał w 1989 z inspiracji wielkiej osobowości, wybitnego muzyka i dyrygenta, księdza Jana Szenroka, któremu dało się zrealizować marzenie swojego życia i zebrać kilkunastu szczególnie uzdolnionych zawodowych śpiewaków w celu wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni starocerkiewnych. Był to pierwszy rok niepodległej Łotwy, kiedy to powszechne zainteresowanie muzyką sakralną mogło wreszcie w pełni rozkwitnąć. W realizacji tego dzieła niezwykle pomocny był Łotewski Fundusz Kultury, dzięki któremu chór wielokrotnie koncertował na Łotwie, w Rosji, Niemczech i  w wielu innych  krajach Europy. Wielkim, międzynarodowym sukcesem chóru było wykonanie monumentalnego dzieła rosyjskiego kompozytora Wladimira Martynowa Apocalipsis w reżyserii legendarnego Jurija Lubimowa, założyciela Teatru na Tagance w Moskwie. Właśnie ten utwór chór zaprezentował w 1997 na Festiwalu Muzyki Prawosławnej w Hajnówce. Na początku XXI wieku z różnych przyczyn chór musiał nieco ograniczyć swoją działalność, ale dzięki pomocy Jego Eminencji Aleksandra, Metropolity Rygi i całej Łotwy odrodził się w 2013 roku przyjmując symboliczną, nową nazwę LOGOS. Od tej pory znów regularnie koncertuje. Uczestniczy też w liturgii w katedrze Bożego Narodzenia w Rydze.  Jesienią 2018 zaprezentował łotewskim i międzynarodowym widzom nowy, jubileuszowy program koncertowy.

Nazwa LOGOS (z greckiego λόγος – słowo, idea, nauczanie) symbolizuje jedność artystów i publiczności połączonych podczas koncertu wspólnym, duchowym przesłaniem.

Chór to obecnie 15 wykształconych, zawodowych śpiewaków. Jego założyciel, prawosławny ksiądz Jan Szenrok (1958) wywodzi się z rodziny kapłańskiej. Jest absolwentem Moskiewskiego Seminarium Prawosławnego, Łotewskiej Akademii Muzycznej (w klasie dyrygentury chóralnej), a także Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Łotewskiego, gdzie pracował jako wykładowca. Był także pedagogiem w Łotewskiej Akademii Kultury oraz dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Metropolity Łotwy i Ryskiego Chóru Prawosławnego.

 

  • 26.04.19 /piątek/godz. 18.00 Kościół św. Andrzeja Boboli   Bielsko-Biała

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU SAKRALNEGO

 

SŁOWO:

BISKUP ADRIAN KORCZAGO

ZWIERZCHNIK DIECEZJI CIESZYŃSKIEJ KOŚCIOŁA         EWANGELICKO-AUGSBURSKIEGO

 

KONCERT MUZYKI GOSPEL

NEW LIFE GOSPEL CHOIR

W pochodzącym z Düsseldorfu chórze New Life Gospel Choir śpiewa ponad 20 wokalistów i wokalistek z całego świata. Repertuar zespołu to przede wszystkim czarna muzyka gospel, za pomocą której artyści świętują i przekazują swoje emocje, nadzieje i przemyślenia. Poza klasycznymi przebojami gospel, jak np. Oh Happy Day, Oh When The Saints, chór chętnie wykonuje także spirituals i wiele innych, mniej znanych utworów gospelowych. Wyjątkowe, soulowe brzmienie chóru sprawia, że każdy jego koncert to niezwykłe przeżycie dla słuchaczy.

Założyciel i kierownik muzyczny chóru, Peter Mate, jest pedagogiem w klasie gospel w Akademii Muzycznej w Düsseldorfie. Występował i występuje jako pianista w Greater Works Community Church, jako tenor w Atterbury Chor w bazie armii amerykańskiej we Frankfurcie nad Menem, jednak jego głównym polem działania jest stworzony przez niego New Life Gospel Choir. W chórze tym udało się zebrać grupę niezwykle utalentowanych ludzi, którym przekazał swoje doświadczenia muzyczne i sceniczne, nauczył ich pełnego profesjonalizmu.

Peter Mate i New Life Gospel Choir koncertowali w USA, Belgii, Szwajcarii, Danii, Luksemburgu, Francji, Holandii i Niemczech. Chór wielokrotnie występował w telewizji , np. w 2010 w ZDF razem z Sarah Connor (Gala dla Haiti), w 2014 w ZDF w programie „Wetten dass…“,  w 2016 w ARD z Carolin Kebekus, w 2016 ZDF z Helene Fischer & Gregory Porter., w 2018 z Mariah Carey w Brukseli i w 2019 wziął udział w gali z okazji przyznania Niemieckiej Nagrody Telewizyjnej.

Bilety na każdy koncert w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy - emeryci, młodzież szkolna).